Yol Tuzu İçin 10 Etkili Alternatif

2020-11-26(12624)

Donmuş, karlı yollar ve buzlu kaldırımlar kış aylarında gündelik yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir etkendir. Basamaklar, yollar ve kaldırımlardaki buz son derece kaygan olabileceğinden, ciddi yaralanmalara ve kazalara da neden olabilir. Buzların oluşturduğu kayganlığı önlemek için kullanılan en önemli yöntem yol tuzu kullanımıdır.

Yol Tuzu Alternatifleri

Her yıl yol ve kaldırımlardaki buzu çözmek için milyonlarca ton tuz kullanılıyor. Tuz kullanımı yerine pek çok farklı alternatif var ancak hangi durumda hangi materyali kullanacağınız çok önemli.

1. Taş Kumu

Taş kumu etkili yol tuzu alternatiflerinden biridir. Aşırı kış koşullarında güvenliği artırmak için mükemmel bir seçenektir. Taş kumları aslında kum gibidir. Buzu ve karı eritmeye veya oluşmasını engellemeye yardımcı olmazlar. Bununla birlikte, taş kumlar buzlu, kaygan yüzeylerde yürümeyi veya araç sürmeyi kolaylaştırır. Sert hava koşullarında yol tuzu tasarrufu sağlamak için taş kumunu tuzla karıştırabilirsiniz.

2. Kalsiyum Klorür

Kalsiyum klorür, yol tuzu alternatifleri için başka bir seçenektir. Bu kimyasal, çok sert hava koşullarında tuzun buz ve karı eritmesinden bile daha etkilidir. Yol tuzu 15º F (-9.44 ° C) ila 20º F (-6.67 ° C) sıcaklık aralığında verimli iken, kalsiyum klorür -26º F (-32.22 ° C) 'ye kadar buz ve karı eritir. Kalsiyum klorürü, suyu kolayca emebileceği için kapakları kapatılmış plastik veya metal kaplarda saklamanız gerektiğini unutmayın.

Kalsiyum klorür çevreye zararlı mı? Bitki örtüsüne zarar vermez, ancak araba yolunda kalıntı bırakabilir. Çünkü buz erirken kalsiyum klorür çok fazla ısı açığa çıkarır ve buzu yol tuzundan çok daha hızlı eritir. Bu kimyasal, uygulama üzerine anında ısı yayar ve donma noktasını düşürür.

3. Kum

Taş kumları gibi kum da kaygan yüzeylerde yürümek ve araba sürmek için daha güvenli bir ortam yaratırken mükemmel bir kaya tuzu alternatifidir. Kum ekonomik olsa da kaya tuzu gibi buzu eritemez; sadece çekişi iyileştirir. Dolayısıyla daha güvenli bir seçenek olan tuzla karıştırılmış kum kullanmak en iyisidir.

4. Kalsiyum Magnezyum Asetat

Kalsiyum magnezyum asetat, yol tuzuna alternatif güçlü bir buzlanma önleyici maddedir. Bu kimyasal, buz oluşumuna karşı oldukça etkilidir. Küçük granülleri sayesinde daha az miktarda ürün ile daha geniş alanların kapatılmasına olanak sağlar.

5. Magnezyum Klorür

Magnezyum klorür, yol tuzu alternatifleri arasında çok tercih edilmeyen bir alternatiftir. Sıvı veya granül formlarda bulabilirsiniz. Magnezyum klorür, kalsiyum klorür gibidir; ancak, yalnızca 1º F'ye (-17,22 ° C) kadar etkilidir. Ek olarak, magnezyum klorür buzu kalsiyum klorür kadar hızlı eritmez, ancak yine de yol tuzundan daha güçlüdür.

6. Koyuncu Yol Tuzu

Koyuncu Tuz, farklı tane boyutlarında ve yol tuzu hacminde ham ve kurutulmuş tuz olarak bulunan çevre dostu tuz üretir. Yol bakımı, otoparklar, otoyollar, kaldırımlar, garaj girişi ve bahçe gibi ev kullanımları gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

Yol Tuzuna Kimyasal Olmayan Buz Çözücü Alternatifler

Pratik olarak yol tuzu kullanımının tamamen ortadan kaldırılması önerilmemekle birlikte, aşağıdaki seçeneklerde buz oluşumunu önlemek için dört farklı yöntem bulabilirsiniz.

7. Isıtmalı yollar

Hidronik veya elektrikli bobin ısıtmalı araba yolu sistemleri, kar ve buzu eritmek için son derece yararlı ve verimli olabilir ancak kurulumları da oldukça pahalı olabilir.

8. Mekanik Yöntemler

Karın evinizin önünde veya kaldırımda birikmesini önlemek için en iyi uygulamalardan biri, karı birikmeden önce kürek veya kar küreme makinesi ile erken kaldırmaktır.

9. Kar Eritme Paspasları

Kar eritme paspasları kullanmak kar ve buzu eritmek için başka bir seçenektir. Isıtılmış kar eritme paspasları, araba yollarında ve giriş yollarında kar oluşumunu ve buz oluşumunu önlemek için etkili olabilir.

10. Çekiş Artırıcı Ajanlar

Önereceğimiz yol tuzu alternatiflerinden sonuncusu, çekiş artırıcı maddeler kullanmaktır. Artan çekiş, herhangi bir kaza veya yaralanmanın meydana gelmesini engeller. Garaj yolunuza kum veya talaş bırakabilirsiniz. Buzu eritmez ancak çekişi artırır. Kedi kumu veya külleri de çekişi artırıcı maddeler olarak kullanılabilir.

Buz Çözme Ürünlerini Kullanmayla İlgili İpuçları

Yukarıda listelediğimiz yol tuzu alternatifleri, doğru seçilir ve kullanılırsa faydalı olabilir. En iyi uygulamalar için aşağıdaki buz çözme ürünlerini kullanma ipuçlarını aklınızda bulundurun.

● Yol tuzlarını ve diğer buz çözücü maddeleri bir kapakla kapatılmış hava geçirmez kaplarda saklayın.

● Kar düşmeden veya buz oluşmaya başlamadan yürüyüş yollarına uygulama yapın

● Buzu eritmek için daha az tuz kullanmak ve kumla çekişi artırmak için tuzu kumla karıştırın.

● Karı buza dönüşmeden önce kürekle temizleyin.

● İklim ve hava koşullarına göre doğru buz çözme karışımını seçin.