Havuzumda Su Yumuşatıcı Tuzu Kullanabilir miyim?

2020-12-29(2353)

Çoğu havuz sahibi aynı soruyu sorar: "Havuzumda su yumuşatıcı tuz kullanabilir miyim?" Aslında havuz suyunun sertliği oldukça yaygın bir sorundur. Sert su, yüksek miktarda mineral içerir. Bu mineraller boruların içinde, havuz yüzeyinde ve havuz ekipmanının içinde birikerek arızaya neden olur. Havuzlardaki sert suyun etkileri sadece çirkin bir görünüm oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda yüzücüleri rahatsız eder ve cilt tahrişi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yazımızda dünya standartlarında bir tuz ihracatçısı olan Koyuncu Tuz olarak "Havuzumda su yumuşatıcı tuz kullanabilir miyim" sorusuna cevap vereceğiz, sert su, etkileri ve su yumuşatıcı tuzu tartışacağız.

Su yumuşatma tuzu, ev aletleri ve endüstriyel su arıtmaları dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu tür tuz, sert suyun ev aletlerinde ve borularda oluşabilecek birikme, kireç gibi olumsuz etkilerini önler. Ancak sert sudaki minerallerin neden olduğu bu sorunlar sadece duş başlığı veya su ısıtıcısı gibi aletler için geçerli değildir. Yüzme havuzları da aynı sorundan etkilenebilir. Peki yüzme havuzlarında su yumuşatıcı kullanılabilir mi? Cevap: evet, kullanılabilir.

Sert Su Havuzları

Artık "havuzumda su yumuşatıcı tuz kullanabilir miyim" sorusunun cevabının evet olduğunu biliyorsunuz, ancak havuzunuzun suyunu neden yumuşatmanız gerektiğini biliyor musunuz? Yüzme havuzlarında dengeli kimyasal seviyelerin korunması, onları daha uzun süre mükemmel durumda tutar ve yüzücülerin sağlığını sağlar. Genel olarak, sertlik, pH ve klor seviyeleri havuz sahiplerinin en önemli üç endişesidir. Havuzlarda sertlik, büyük ölçüde kalsiyum ve magnezyumdan oluşan sudaki mineral içeriği yüksek olduğunda oluşur. Sert su nedenleri:

● Merdivenlerde, yüzeylerde, havuz teraslarında ölçekleme olarak bilinen beyaz kalıntılar,

● Havuz aletleri ve borularında oluşumlar ve korozyon. 

Bunları Unutmayın

● Yukarıda da belirttiğimiz gibi havuz suyunda belirli bir yumuşaklık düzeyinin korunması önemlidir. Ancak havuz suyunun tamamen yumuşatılmaması da tavsiye edilir. Havuza makul miktardan fazla su yumuşatıcı tuz dökmeyin.

● Ayrıca havuz suyunun sertliğinin kırılmasının 24/48 saat gibi kısa bir süre içinde değil, uzun bir süre içinde elde edilmesi gerektiğini unutmayın.

● Havuzunuzda kullanacağınız su yumuşatıcı türünü dikkatlice seçin. Kalitesizse veya havuz tuzundan çok yol tuzu olmaya daha yakın bir görünüme sahipse, havuzunuza ve yüzücünün sağlığına yarardan çok zarar verir.

● Su yumuşatıcı tuzlar saf bir tuzdur, bu nedenle havuz suyunun hijyenini iyileştirdiği gibi yumuşatır. 

Havuzlarda Su Yumuşatıcı Tuz Kullanımı

Yüzme havuzları için doğal bir hijyen çözümü olan havuz tuzlarının dezenfekte edilmesi yerine su yumuşatma amaçlı su yumuşatma tuzları da kullanılabilir. Havuz tuzunun yüzme havuzları için yüksek saflıkta ve güvenli olması gerekir. Bu bakımdan su yumuşatıcı tuzlar, havuz tuzları kadar saftır. Yüzme havuzlarında su yumuşatıcı tuzları kullanırken hatırlanması gereken en önemli şey, bu tuzların dereceli olmasıdır. Tuz içinde kahverengi, pembe veya gri topaklar bulunan yol tuzu gibi görünüyorsa, havuzunuzda kullanmayın. Bu safsızlıklar demir ve manganez gibi mineraller olabilir, bu da suyun renginin solması ve havuzun lekelenmesi gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Saf sodyum ve klorür ise havuz tuzu yerine kullanılabilir. Unutulmaması gereken fark, su yumuşatıcı tuzun suda çözünmesinin daha uzun sürmesidir. Endişelenecek bir şey yok. Tuzu bir havuzun sığ ucuna döküp fırçalarsanız, nispeten daha hızlı çözülür. Son olarak havuzumda neden su yumuşatıcı tuz kullanayım diye sorarsanız daha ucuz ve doğal olduğunu söyleyebiliriz. Yine de, sadece havuzunuzu dezenfekte etmeyi düşünüyorsanız, havuz tuzu da düşünebilirsiniz.