Farklı Yol Tuzu Türleri Var mı?

2020-07-20(10133)

Kış aylarındaki sert hava koşullarında yolları buz ve kar kaplayabilir. Buz ve kar örtüsü yol güvenliğini tehdit eder ve hayati hasarlara ve kayba neden olabilir. Bu kış yol koşulları düşünüldüğünde, kışın yollara ve kaldırımlara serpilen tuzun görülmesi alışılmadık bir durum değil. Kar, buz ve don nedeniyle kazaları önlemek için alınan bir önlem olarak bunu birçok kez görmüş olabilirsiniz. Ama yol tuzu nedir?

Yol tuzu veya buz çözme tuzu sodyum klorittir. Bir çeşit sofra tuzu veya sodyum klorür (NaCl) ve buzu eritmek için kullanılan doğal olarak çıkarılmış bir mineraldir. İnsanların günlük olarak tükettiği sofra tuzu saflaştırılır. Saflaştırılmış ve yenilebilir sofra tuzundan farklı olarak, yol tuzu hala saf olmayan mineraller içerir. Rengi tipik olarak gri veya kahverengidir.

Makineler buz çözücü tuzu çıkarır, ezer ve teslimat için paketler. Bununla birlikte, buz çözücü tuz her zaman doğal olarak çıkarılmış formunda kullanılmaz. Kimyasal katkı maddeleri de farklı amaçlar için karıştırılabilir. Farklı yol tuzu türlerine giriş yapmadan önce buz çözme tuzunun nasıl çalıştığını açıklayalım.

Buz Çözücü Tuz veya Yol Tuzu Nasıl Çalışır?

Geleneksel olarak yolların buzunu çözmek için en çok kullanılan yöntemlerden biri yol tuzu kullanmaktır. Buz çözme tuzu genellikle kar küreme araçları veya damperli kamyonlarla yollara yayılır. Kaya tuzu, en ekonomik buz eritme yöntemi olduğu için yaygın olarak tercih edilen bir buz çözücü tuz çeşididir. Ancak kaya tuzuna kum ve diğer kimyasallar eklenebileceği gibi, farklı yol tuzu türleri de kullanılabilir. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında farklı yol tuzu türlerini tartışacağız.

Yol tuzunun nasıl çalıştığı basit ve temel bir kimya sürecidir. Tuzun çözülmesi, buzun donma noktasını düşürür. Başka bir deyişle, yol tuzu kar ve buzun erime noktasını düşürür. Yol tuzu veya buz çözücü tuz kullanıldığında, eriyen kar tuzlu su olacağından, buzun yeniden oluşumunda gecikme olacaktır.

Tuz suda çözünür. Sodyum ve klorür olmak üzere iki iyona ayrılır. Bu iyonlar su moleküllerini dağıtır. Yani su moleküllerini birbirinden ayırırlar ve bu da buzun yeniden biçimlenmesini zorlaştırır. Bu gecikme, karın mekanik olarak kaldırılması için zaman kazandırır ve işi kolaylaştırır. Ek olarak, yol tuzu buzun yapışmasını engeller. Bu şekilde tuz, buzun çözülmesini sağlayarak kazaları önlemeye yardımcı olur ve yol güvenliğini sağlar.

Kullanım alanları:

· Yol bakımı için: Park alanları, otoyollar, kaldırımlar.

· Ev kullanımı için: Garaj girişi ve bahçe.

Yol Tuz Güvenli mi

Yol tuzu çevre için güvensiz olabilir. Ancak dünya standartlarında tuz üreticisi Koyuncu Tuz, farklı tane boyutlarında kurutulmuş tuz ve yol tuzu yığınları olarak bulunabilen çevre dostu bir buz çözücü tuz çözeltisi sunuyor. Ayrıca buz çözücü tuz üretiminde çevresel üretim teknikleriyle sürdürülebilirliği önemsiyor.

Farklı Yol Tuzu Türleri

Piyasada birçok farklı yol tuzu türü vardır. Ancak ihtiyacınız olan amaca en uygun olan buz çözücü ürünü nasıl seçmelisiniz? Buz çözme tuzu türleri uygulama ve çözümlerinde farklılık gösterir. Buz çözücü tuz ile diğer buz çözücü maddeler arasındaki farklar nelerdir? Cevapları aşağıda görelim.

Buz Çözücü Tuz

Üç farklı yol tuzu türü vardır. Buz çözücü tuz türleri, çıkarılma veya çıkarılma şekillerinde farklılık gösterir.

· Vakum Tuzu

· Kaya tuzu

· Deniz tuzu

Vakum tuzu ince yol tuzudur. Ekstraksiyon işlemi çevreye zararlıdır. Tuzlu su ile karıştırılmadıkça hızla buharlaşır. Öte yandan deniz tuzu çevre dostudur.

Farklı yol tuzu türlerini bileşenlerine göre sınıflandırabiliriz.

Sodyum klorit

Yaygın olarak tuz olarak anılan sodyum klorür, buz çözme için en çok kullanılan yöntemdir. Halit olarak bilinen kaya tuzu yaygın olarak kullanılanılır. Yaygın kullanımının nedeni, ucuz ve kolay olarak bulunabilmesidir. Genellikle ön ıslatma ajanları, tuz saçılmasını azaltmak için sodyum klorürle birlikte kullanılır. Sodyum klorürlü ön ıslatma ajanlarının kullanılması, kullanılan yol tuzu miktarını azalttığı için yol bakım maliyetini düşürür.

Magnezyum Klorür

Magnezyum klorür genellikle tuzu sıvı haliyle buzu çözmek için bir ön ıslatma maddesi olarak kullanılır. Diğer kimyasal ajanlara göre ucuzdur ve daha az aşındırıcıdır. Magnezyum klorür buharlaştırılarak üretilebilir veya elde edilebilir. Magnezyum klorür için buharlaşma, tuz gölleri gibi doğal tuzlu su kaynaklarından olabilir. Magnezyum klorür bu şekilde buz çözücü tuz görevi görür; kimyasal çözülürken ısı açığa çıkarır ve böylece buz ve karın erimesine yardımcı olur.

Kalsiyum klorür

Çakıllı yollarda genellikle toz bastırma amacıyla kullanılan kalsiyum klorür üretilebilir veya doğal olarak bulunabilir. Bu kimyasal, son derece düşük sıcaklıklarda buzu çözebildiği için güçlü bir buz çözücü tuz maddesidir. Bununla birlikte, kalsiyum klorür nispeten daha pahalı bir yol tuzu türü olduğundan, yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Potasyum klorür

Potasyum klorür, kırmızı veya beyaz granüller şeklinde bulunabilir. Kırmızı çeşidi, şaft madenlerinden üretildiği için kırmızı rengini demir kirliliğinden almaktadır. Beyaz çeşidinde demir elimine edilir. Bu kimyasal, aşırı düşük sıcaklıklarda buz çözme kadar etkili değildir. Bu nedenle genellikle kış aylarında diğer buz çözücü maddelerle birlikte kullanılır.

Daha Güvenli ve Etkili Buz Çözücü Tuz veya Yol Tuzu

Sevdiklerimizi korumak için yol güvenliği çok önemlidir. Tuzun çözülmesi, kış yollarında güvenliğimizi sağlamak için gerekli bir yöntemdir. Buz, don ve kar sert kış koşullarında çok zorlayıcı olabilir, ancak farklı yol tuzu türleri gerekli çözümleri sunar.

Koyuncu Tuz, hem sizi hem de çevreyi korumak için Tuz Gölü'nden doğal olarak üretilmiş çevre dostu buz çözücü tuz sağlar.