Epsom Tuzunun Alternatifleri Nelerdir?

2020-11-26(5267)

Epsom tuzunun, pul pul dökülen cildin onarımından ağrılı kasları yatıştırmaya kadar pek çok faydası vardır. Ancak Epsom tuzunun en popüler kullanımı banyo tuzudur. Vücutta detoks etkisi yarayarak yorgun ve ağrıyan kasların gevşemesine yardımcı oluyor. Epsom tuzu sadece banyo tuzu olarak değil, aynı zamanda peeling özelliklerinden dolayı güzellik ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Epsom tuzunuz bittiyse ve alternatiflerini arıyorsanız, önce kullanım amacını düşünmelisiniz. Epsom tuzu ikameleri, özelliklerinde ve kullanımlarında farklılık gösterir. Bu yazımızda Türkiye’nin en büyük tuz üreticisi Koyuncu Tuz olarak Epsom tuzu yerine kullanabileceğiniz doğal malzemeleri sizlere anlatacağız.

Epsom Tuzu Tanımı

"Epsom tuzunun alternatifi nedir?" sorusunu tartışacağız ama önce Epsom tuzunun ne olduğunu açıklamamız gerekiyor. Magnezyum sülfat olarak da bilinen Epsom tuzu, magnezyum, kükürt ve oksijenden oluşan bir tür kimyasal bir bileşiktir. Suda çözünebilen; beyaz, katı, kristal yapıya sahiptir.

Epsom tuzu, sofra tuzuna benzer bir görünüme sahiptir, ancak tadı tamamen farklıdır. Ayrıca, Epsom tuzu genellikle "banyo tuzu" olarak adlandırılır ve genellikle rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Nasıl kullanılır?

Bazı etkileri henüz kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte Epsom tuzu, birçok insan tarafından yüzyıllardır kabızlık, uykusuzluk ve kas ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi, Epsom tuzu suda çözünür ve suya magnezyum ve sülfat iyonlarını salar.

Banyolarda Epsom tuzunun nasıl kullanılacağına dair bir fikir, salınan magnezyum ve sülfatın ciltten emilebilmesidir. Epsom tuzu ayrıca ayak masajı için ve cilt soyucu (peeling) olarak da kullanılabilir. Epsom tuzunu bulmakta sorun yaşıyorsanız, Epsom tuzu alternatiflerini de kullanabilirsiniz.

Epsom Tuzunun Alternatifleri Nedir?

Farklı Epsom tuzu alternatifleri vardır, ancak uygun birini bulmak kullanım amacına bağlıdır. İhtiyaçlarınızı karşılayan bir Epsom tuzu muadili seçmek önemlidir.

1.     Deniz Tuzu

Deniz tuzu Epsom tuzu için iyi bir alternatif olabilir. Doğal yatıştırıcı ve peeling özellikleri için Epsom tuzu kullanıyorsanız deniz tuzu mükemmel bir Epsom tuzu alternatifidir. Tıpkı Epsom tuzu gibi, deniz tuzu da banyo tuzu ve ayak masajı tuzu olarak kullanılabilir. 

Deniz tuzu vücuttaki ölü cildi, yağı ve kiri temizler. Cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Ayrıca deniz tuzu ağrıyan kasları gevşetir ve vücudu rahatlatır.

2.     Uçucu Yağlar

Epsom tuzunun popüler kullanım alanlarından biri de ayak masajıdır. Epsom tuzu suda çözüldüğünde magnezyum sülfat salgılar ve bu da ağrılı ayak kasları ve uzuvlar üzerinde hafifletici etkilere sahip olabilir. Ayak masajında uçucu yağlar bir Epsom tuzu alternatifi olarak kullanılabilir.

Mandalina ve nane yağı gibi uçucu yağlar, yorgun ayak kaslarını rahatlatmak için faydalıdır. Ilık suya birkaç damla uçucu yağ eklemek ayak ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilir. Uçucu yağlar iyi bir Epsom tuzu alternatifi olmasına rağmen, Epsom tuzunun sahip olduğu doğal peeling değerlerini sağlamazlar.

3.     Elma Sirkesi

Epsom tuzu, temizleme özelliği sayesinde saçtaki deri ve yabancı madde birikmesini gidermek için de kullanılır. Saç ürünlerinin aşırı kullanımı saç derisinde birikerek saça zarar verir, parlaklığını ve doğal nemini kaybetmesine neden olur.

Su ve limon suyuyla karıştırılmış Epsom tuzu, saçları pürüzsüz ve parlak hale getirmek için son durulama olarak kullanılabilir. Saç temizliği için Epsom tuzu yerine ne kullanabilirim diye soruyorsanız, elma sirkesi mükemmel bir Epsom tuzu alternatifidir. Saçınızı şampuanladıktan sonra son durulama olarak suyla seyreltilmiş elma sirkesini kullanabilirsiniz.

4.     Yulaf Ezmesi

Epsom tuzunun doğal peeling özelliklerinden bahsetmiştik. Öyleyse, cilt soyma amaçları için Epsom tuzu için iyi bir alternatif nedir? Cevap yulaf ezmesi ezmesidir. Peeling amaçlı yulaf ezmesi yapmak için:

● Bir veya iki çorba kaşığı yulaf ezmesini yeterli suyla karıştırın (çok fazla değil)

● Kalın bir macun haline geldiğinden emin olun.

Bu macunu cildinizi nazikçe uygulayarak aşırı yağ ve kirden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

5.     Kabartma Tozu

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, bir Epsom tuzu alternatifi olarak da kullanılabilir. Kabartma tozu sadece tedavi amaçlı değil aynı zamanda banyolara ekleyerek ağrılı kasları rahatlatmak için de kullanılır.