Epsom Tuzu ile Deniz Tuzu Arasındaki Fark Nedir?

2020-11-03(10630)

Tuzu düşündüğünüzde ilk aklınıza ne geliyor? İnsanlar yıllardır güzelleştirme, doğal şifa ve tıbbi amaçlar için doğal tuzları ve mineralleri kullanıyorlar. Tuz akla standart sofra tuzu formunda getirirken, aslında çok çeşitli tuz türleri vardır.

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı amaçlar söz konusu olduğunda, en çok bilinen iki tuz türü vardır: Epsom tuzu ve deniz tuzu. Aynı görünebilirler, ancak aralarında belirli farklılıklar vardır. Hem Epsom tuzu hem de deniz tuzu, banyolarda ağrıları ve rahatsızlıkları yatıştırmak için doğal şifacılar haline gelir. Ayrıca, uçucu yağlarla karıştırıldığında güzellik rutinlerine faydalı bir katkı haline gelirler.

Bu yazıda, “Epsom tuzu ile deniz tuzu arasındaki fark nedir” sorusunu ve ikisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. Epsom tuzunun tanımıyla başlayalım.

Epsom Tuzu Nedir?Epsom tuzu, rahatsızlıklar ve ağrı için doğal bir çare olarak popülerdir. “Epsom tuzunun faydası nedir” diye merak ediyorsanız cevap şudur: İnsanlar stres ve kas ağrıları gibi rahatsızlıklarını hafifletmek için Epsom tuzu kullanırlar.

Magnezyum sülfat olarak da bilinen Epsom tuzu, magnezyum, kükürt, oksijenden oluşan kimyasal bir bileşiktir. Adının neden "Epsom" olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Adını ilk keşfedildiği yerden alır; İngiltere, Surrey'deki Epsom kasabası.

Deniz Tuzu ve Epsom Tuzu

Pek çok insan şifa bulmak için deniz tuzu ve Epsom tuzu kullanır, ancak kendinize hiç "Epsom tuzu ile deniz tuzu arasındaki fark nedir?" diye sordunuz mu?

1.     Kimyasal Fark

Epsom tuzu ile deniz tuzu arasındaki en büyük fark, Epsom tuzunun aslında tuz olmamasıdır. Adındaki "tuz"un sizi aldatmasına izin vermeyin. Aslında Epsom tuzu, magnezyum ve sülfat içeren suda yüksek seviyelerde bulunan bir mineraldir. Bu mineralin formu deniz tuzu gibi kristalleşir.

Bununla birlikte, deniz tuzlarının aksine, Epsom tuzu magnezyum, kükürt ve oksijenden oluşur. Yani, kimyasal bileşik faktörü, Epsom tuzu ile deniz tuzu arasında önemli bir fark yaratan şeydir. Tuzlardaki aktif bileşen sodyum klorür iken, Epsom tuzu bu mineralleri içermez.

Öyleyse neden Epsom tuzlarına 'tuz' diyoruz? Tuz benzeri kristal yapı ve tuzlarda bulunan diğer özelliklerinden dolayı tuz olarak adlandırılır.

2. Yapısal Farkİkisinin yapısal farklılıklarına işaret ederek “Epsom tuzu ile deniz tuzu arasındaki fark nedir” sorusuna cevap verebiliriz.

Deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen deniz tuzu, çoğunlukla sodyum klorürden oluşur. Bununla birlikte, kaynağa bağlı olarak çinko, demir ve potasyum gibi çeşitli iz mineraller içerebilir. Okyanus kirliliği nedeniyle, kurşun gibi eser miktarda ağır metal de olabilir.

Yapısal olarak deniz tuzu daha emicidir, bu da onu uçucu yağlarla birleştirmeyi uygun kılar. Ancak deniz tuzunun higroskopik yapısı, serin ve kuru yerlerde depolanmasını zorunlu kılar. Bu yüzden banyoda deniz tuzu kullanabilseniz de banyo gibi nemli bir ortamda saklanmaya uygun değildir.

Epsom tuzları ise esnek bir yapıya sahiptir, bu da onları banyo dolabınızda saklayabileceğiniz anlamına gelir.

3. Kullanım Amacı

Deniz Tuzu Kullanım AlanlarıEpsom tuzu ile deniz tuzu arasındaki fark nedir? Benzer kullanımları olmasına rağmen kullanım amaçları farklıdır.

Ürdün, İsrail ve Filistin arasındaki Ölü Deniz'den toplanan deniz tuzları başta olmak üzere Ölü Deniz Tuzu, detoks ve kozmetik alanında kullanılıyor. Cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilirler.

● Epsom tuzundan farklı olarak, deniz tuzu yiyecekleri tatlandırmak ve korumak için ve koşer tuzu yerine kullanılabilir.

● Ölü Deniz Tuzları, selülit, küçük yumrular ve kuru cilt gibi cilt sorunlarını pul pul dökmek ve tedavi etmek için balsamlara veya yağlara eklenebilir. Deniz tuzunun grenli, kaba dokusu, lekeleri iyileştirmeye ve kan akışını uyarmaya yardımcı olur.

Tıpkı Epsom tuzları ile elde edebileceğiniz aroma terapi deneyimi gibi, deniz tuzlarına uçucu yağlar ekleyerek benzer bir deneyim için deniz tuzu kullanabilirsiniz.

● Deniz tuzu banyosu ve Epsom tuzları çeşitli şekillerde farklılık gösterir, ancak yatıştırıcı bir banyo için her ikisi de tercih edilebilir. Rahatlatıcı bir etki için banyonuza deniz tuzu, kokular ve uçucu yağlar ekleyin.

● Sıcak suya ekleyerek yüzünüzü buharla temizlemek için deniz tuzu ve uçucu yağ karışımını kullanın. Tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve yağ üretiminin dengelenmesine yardımcı olacaktır.

● Ayrıca alkalileştirici etkilerinden dolayı deniz tuzlarını bakterilerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

● Ağrıyı hafifletmek için deniz tuzları da kullanılabilir. Deniz tuzu iltihap önleyici midir? Evet öyle. Bu nedenle romatoid artrit ve egzama gibi sağlık sorunları için ağrı kesici özelliği vardır.

Epsom Tuzunun Kullanım AlanlarıEpsom tuzu, kullanımlarına göre deniz tuzu ile aynı mıdır? İki tür tuz arasında benzerlikler olsa da, ayırt edici özellikleri vardır.

● Epsom tuzu, tıpkı deniz yosunları gibi antienflamatuvardır.
● Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini tedavi etmek için kullanılabilir. Ek olarak, Epsom tuzları ağrılı kasları ve kaşıntılı cildi rahatlatmak için kullanılabilir.
● Ağrı giderici kullanımları dışında, güzellik rutinlerine Epsom tuzları da eklenebilir. Gözenekleri arındırır, cildi temizler. Dahası, bazı insanlar yüzdürme banyolarında ve duyusal yoksunluk tanklarında Epsom tuzları kullanır.

Epsom Tuzu ve Banyo Tuzları Arasındaki Fark

Epsom tuzu yalnızca daha önce bahsettiğimiz doğal olarak oluşan mineralleri içerir; magnezyum ve sülfat. Ancak diğer banyo tuzları markaya göre değişiklik gösteren ek bileşenler ve kimyasallar içerebilir. Karşılaştırıldığında Epsom tuzları banyo tuzlarına göre daha doğal ve daha uygun fiyatlıdır.

Farklı Epsom Tuzu Türleri Var mı?Kimyasal olarak tüm Epsom tuzları aynıdır. Magnezyum ve sülfattan oluşurlar. Yine de imalat ve ambalajlamada farklılıklar olabilir. Ayrıca, tarımsal kullanım veya insan kullanımı gibi Epsom tuzlarının farklı uygulamalarını tanımlamak için verilen "derecelerde" farklılık gösterebilir.

Sonuç olarak

Türkiye’nin en büyük tuz ihracatçısı Koyuncu Tuz olarak popüler bir soruyu cevaplamaya çalıştık, “Epsom tuzu ile deniz tuzu arasındaki fark nedir?”. Temel olarak yapı, kimyasal bileşik ve kullanım açısından farklılık gösterirler.