Denemeniz İçin Bir Öneri; Tuz Çiçeği(Fleur de Sel)

2021-03-16(3741)

Bu pahalı terbiye tuzu, genellikle lüks restoranlar tarafından tercih edilir ve popülaritesi 2000'li yılların başında başlamıştır. O zamandan beri, lüks restoranlarda şeflerin kişisel imzaları olarak tabaklarına bir tutam tuz çiçeği serpiştirdiklerini görmek yaygındır. Bu özel tuz oldukça pahalıdır, ancak birçok alternatifi de vardır. Fleur de sel “tuz çiçeği” anlamına gelir ve lapa lapa deniz tuzudur. Deniz suyunun düz ovalara aktarılması ve suyun dışarı çıkması ile yapılır. Daha sonra üst kat tuz dikkatlice toplanır ve tuz çiçeği yapmak için kullanılır.

Tuz çiçeği genellikle Fransa'nın Atlantik kıyı bölgesi ile ilişkilendirilmesine rağmen, İspanya, Portekiz ve Kanada gibi diğer birçok ülkede üretilmeye başlanmıştır. Genel olarak, tuz hafif nemli ve çoğunlukla gri veya pembe renktedir. Bu renklendirme, işleme bölgesindeki minerallerden elde edilir. Tuz çiçeğinin tadı da bu minerallerden gelir. Tuz çiçeği yemeğe son dakika lezzeti olarak kullanılır, lapa lapa dokusu zengin bir gevreklik katar.

Tuz Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Tuz çiçeği ev yapımı yemeklerde düzenli kullanım için tasarlanmamıştır. Hassas bir dokuya sahiptir ve diğer tuzlara göre daha yüksek fiyatlıdır. Pişirirken de kullanılamaz, yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa erir ve kendine has dokusunu ve tadını kaybeder. Bu nedenle ‘bitirme tuzu’ olarak da anılıyor. Salata, balık, et ve tatlıların üzerine serpilebilir. Kural olarak, bir tuz ne kadar az rafine edilirse, o kadar fazla mineral ve nem içerir. Tuz çiçeği işlenmeden doğrudan okyanustan geldiğinden, daha doğal bir tada sahip olduğu sonucuna varılabilir.

Ayrıca kalsiyum ve magnezyum klorür içerdiği için diğer tuzlardan daha tuzludur. Bu mineraller nemi emer, tuzdaki mineralleri önceden çözer ve hemen tat tomurcuklarına lezzet verir. Tuz sadece bileşenlerin lezzetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudumuzda kimyasal bir reaksiyon başlatır.

Tuz Çiçeğini Bu Kadar Özel Yapan Nedir?

Kahve çekirdekleri veya üzümler gibi, tuz çiçeğinin kalitesi de doğal çevreye ve üretime bağlıdır. Tuz yatakları, tarımsal ürünlerle aynı prosedürlere tabidir; bunların yönetimi, hasadı ve süreci dikkatlice yürütülmelidir.

Tarım ürünlerini besleyen toprak gibi tuz çiçeğini oluşturan deniz suyudur. Hasadı çok zor bir süreçtir. Okyanustan gelen su sığ ovalara yönlendirilir ve suyun belirli bir buharlaşmasından sonra tuz, yüzeye doğru yüzen ince bir tabaka oluşturur. Tuz kristalleri inanılmaz derecede kırılgan olduğundan, bu tuz bir tırmıkla özenle toplanır. Tuz çiçeği hasat edildiğinde pullardan yapılır ve yassı kütleler veya içi boş piramitler şeklini alır. Nasıl ki her kar tanesi benzersiz bir biçime sahipse her bir tuz kristali de bir kar tanesi karmaşıklığına sahiptir. Tuzun yüksek nem içeriği nedeniyle, kristaller genellikle birbirine yapışır ve dilinizde hemen çözülmez, bu da tadın ağzınızda kalmasına izin verir.

Diğer Tuzlarla Nasıl Karşılaştırılır?

Koşer ve sofra tuzu hasadı da buharlaşmayı içerir, ancak süreç ve kaynak farklıdır. Tuz çiçeği denizden gelirken; diğer tuzlar iç tuz yataklarından da elde edilebilir. İç tuz yatakları, suyun çıkarılmasını gerektirir. Su, mineralleri çözer ve tuzlu su oluşturur. Daha sonra tuzlu su, suyu buharlaştırmak için ısıtılır. Gereksiz mineraller çöker, sodyum klorür izole edilerek sofra tuzu elde edilir.

Tuz Çiçeği İçin Alternatifler

Sel Gris

Sel gris, Fransızların dünya mutfağına dahil ettikleri bir tuz çeşididir. Tuz çiçeği kadar pahalı bir üründür fakat en iyi alternatiftir. Tuz çiçeği buharlaşmış okyanus suyunun üst kısımlarından, sel gris ise alt kısımlarından hasat edilir.

Maldon Tuzu

Maldon tuzu, kompakt granüller yerine düz bir şekle sahiptir ve "pul tuzu" olarak adlandırılır. Tuz çiçeğine benzeyen dokusu gevrek ve farklıdır. Ancak maldon tuzu fazla nem tutmaz, bu nedenle tadı ağzınızda uzun süre kalmaz. Maldon tuzu, Fransa'daki Brittany kıyılarından değil İngiltere'deki Essex'ten bölgesinden ünlü olmuştur.

Himalaya Tuzu

Orijinalinde Pakistan'daki Khewra tuz madenlerinden çıkarılır. Mineral içeriğinden dolayı bu tuz pembe renktedir. Pembe renk, salataları, biftekleri ve deniz mahsullerinin görsel çekiciliğini artırabilen görsel olarak çekici bir tuzdur.