Chinen Tuzu Nedir? Diyabete İyi Gelir mi?

2021-05-28(6343)

Chinen tuzu, özellikle Tip 2 diyabet hastaları arasında son zamanlarda kullanımı oldukça yaygın hale gelen bir takviyedir. Asyalı şifacılar, binlerce yıldır şeker hastalığını tedavi etmek için Chinen tuzu kullanıyor. Modern tıbbi uygulamalarda yeri olmamasına rağmen, geleneksel tedaviler arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu yazımızda "Chinen tuzu nedir?", "Chinen tuzu ne için kullanılır?", "Sağlıklı mı?" gibi sorulara cevap vereceğiz.

Chinen Tuzu Nedir?

Chinen tuzu, yüksek konsantrasyonda tıbbi berberin içeren bir Himalaya tuzudur. "Çene tuzu" kelimesinin geldiği Coptis Chinensis bitkisinden yapılır. Coptis Chinensis esas olarak berberinden oluşur, ancak aynı zamanda demir, sodyum klorür, sodyum nitrat ve monosodyum glutamat içerir. Yaygın inanışın aksine, Chinen tuzu bir besin takviyesidir. Kimyasal açıdan tuz olarak bilinen bileşikler içermesine rağmen, sofra tuzu değildir.

Chinen Tuzu Ne İçin Kullanılır?

Chinen tuzu hakkında yapılan en yaygın argüman, şeker hastalığını iyileştirebileceğidir. Chinen tuzundaki minerallerin kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve dengelemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir ve Asyalı şifacılar uzun süredir insülin ikamesi olarak kullanmaktadır. Ancak bu hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Chinen Tuzu ve Diyabet

Chinen tuzu ile diyabet arasındaki ilişkiyi anlamak için öncelikle diyabet hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Diyabet, pankreas yeterince insülin hormonu üretemediğinde veya üretilen insülin hormonu etkisiz olduğunda ortaya çıkan kronik bir durumdur. İnsülin, şekerin kan dolaşımından hücrelere aktarılmasından sorumludur. Yeterli insülin salınmadığı için kandaki şeker tamamen hücrelere taşınamaz. Tanımlanmış 2 tip diyabet vardır: Tip 1 ve tip 2. Tip 1 diyabette genetik faktörler etkilidir. Bir kişinin genleri, gelişmesine izin veren bir ortam yaratırsa, Tip 1 diyabeti önlemek zordur. Genellikle 30 yaşın altındaki kişileri etkiler. Hastalık çocukluk çağında bile görülebilmektedir. Tip 1 diyabet, insülin eksikliği ile karakterizedir. Maalesef tip 1 diyabet hastaları Chinen tuzundan yararlanamazlar. Vücudun insülin üretmesine yardımcı olmak, Chinen tuzu faydalarından biri değildir.

Tip 2 diyabette aşırı şeker alımını dengelemek için fazla insülin pankreas tarafından salınır. İnsülin direnci vücutta zamanla gelişir. Diğer bir deyişle, Tip 1 diyabetin aksine, vücutta çok fazla insülin vardır, ancak direnç nedeniyle yapması gerekeni yapamaz. Verimsiz insülin kan şekerini yeterince düşürmediği için doğal olarak kan şekerini yükseltir. Tip 2 diyabet, 30 yaşın üzerindeki kişilerde en sık görülen diyabet türüdür.

Bu diyabet türünde durum, birkaç yıl boyunca klinik belirtiler göstermeyebilir. Yaşamın sonraki yıllarında meydana gelen bir enfeksiyon, ameliyat, hamilelik, stres veya aşırı kilolu olmak klinik diyabetle sonuçlanabilir. Kan şekeri seviyelerinin sürekli olarak 200 mg / dl'nin (11.1 mmol / L) üzerinde olması ve açlık şekeri seviyelerinin sürekli olarak 126 mg / dl'nin (7.0 mmol / L) üzerinde olması durumunda teşhis edilir. Diyabetli kişilerin % 90'ı tip 2 diyabete sahiptir. Tip 2 diyabet, dünya çapında tahmini 462 milyon kişiyi etkiler ve küresel nüfusun yaklaşık % 6,3'ünü oluşturur. 7,2 milyon diyabet hastası durumlarının farkında değil ve giderek artan sayıda genç, prediyabet ve tip 2 diyabet teşhisi alıyor.

Berberin, potansiyel olarak, insülin duyarlılığını artırarak ve karaciğer şekeri salınımını azaltarak, prediyabet hastalarının diyabeti önlemesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir Chinen tuzu çalışması yoktur. Öte yandan, kan şekeri seviyelerini düşüren pek çok veri var. Bunun sonucunda başka bir sorun ortaya çıkıyor.

Berberin, diyabet ilaçları ile kombine edildiğinde kontrolsüz kan şekeri düşüşlerine neden olabilir. Tıpkı kan şekeri seviyeleri çok yükseldiğinde olduğu gibi, hastalar çok düşerse kendilerini hayatı tehdit edici bir durumda bulabilirler. Bu nedenle, ilaçlarla birlikte Chinen tuzu gibi berberin içeren gıda takviyeleri kullanmadan önce bir doktora danışmak çok önemlidir.

Chinen Tuzu Nasıl Kullanılır?

Chinen tuzu tamamen ev içi kullanım için kullanılabilecek bir tuz türü olmamakla birlikte, şeker hastalarının yoğun ilgisi ve tuzdan daha faydalı olduğu inancı nedeniyle bazı firmalar kristal toz şeklinde pazarlamaya başlamıştır. Gıdaya Chinen tuzu eklenmesinin doz kontrol edilemediği için ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak bir doktora danıştıktan sonra belirli bir dozda Chinen tuzu kapsülleri tercih edilmelidir.