Koyuncu Grup’tan Savunma Sanayine Büyük Yatırım

5 ana sektörde faaliyetlerini sürdüren Koyuncu Grup, savunma sanayini yeni bir iş kolu olarak faaliyetlerine ekledi. En büyük hissedarı Koyuncu Grup olan ve 24 farklı firmanın bir araya gelmesiyle kurulan Konya Savunma Sanayi A.Ş. ile Aselsan arasında bir süredir devam eden görüşmeler sonuçlandı ve imzalar atıldı. Böylelikle ‘Aselsan Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi" ünvanı ile kayıtlı sermaye tavanı 350 milyon TL, başlangıç sermayesi ise 87 milyon 200 bin TL olan şirket Ar-Ge ve üretim çalışmalarına yakında başlayacak. 35 bin metrekaresi kapalı, toplam 300 bin metrekare alanda kurulacak olan fabrika faaliyete geçtiğinde 420 personele istihdam sağlayacak.

“Savunma Sanayimize Büyük Katkısı Olacak”

Konya’da kurulacak tesisin inşası, donanımı ve insan kaynakları için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını ifade eden Koyuncu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Savunma Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu temel amaçlarının öncelikle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları olduğunu, sonrasında ise tüm dünyaya ihracat gerçekleştirerek ekonomiye katkı sağlamak olduğunu belirtti. Birkaç aşamadan sonra Türkiye’nin en büyük yatırımlarından birini ülke ekonomisine kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen İbrahim Koyuncu şöyle devam etti: “Türkiye son yıllarda savunma sanayinde önemli adımlar attı. Aselsan gibi kurumlarımız ileri teknoloji araçların Ar-Ge ve üretim çalışmalarına öncülük ediyorlar. Konya güçlü sanayi altyapısı ile savunma sanayine alanında bir yatırım için çok ideal bir şehir. Konya ve bölgesinde hafif silah üretimi yapan çok değerli firmalarımız var. Kurmuş olduğumuz şirketin ortakları arasında bu firmalarımız da var. Diğer taraftan Konya’nın Anadolu’nun ortasında yer alması ve Ankara’ya yakın olması da cazibesini arttırıyor. 24 değerli firmanın güç birliği yaparak kurduğu firmamız Aselsan gibi bir kurum ile güçlerini birleştirdi. Ülke çıkarlarımız neyi gerektiriyorsa, nelere ihtiyacımız var ise yüksek bir motivasyonla üreteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

“Birlikte İş Yapma Kültürü Açısından da Yol Gösterici Bir Örnektir”

Ülke ekonomisine, istihdama ve vatan savunmasına katkı sağlamak için çıkılan bu yolda kısa sürede önemli mesafe kat ettiklerini belirten İbrahim Koyuncu şunları söyledi: “Ayrıca oluşturduğumuz güç birliği Konya için önemli bir kazanım olmuş, birlikte iş yapabilme kültürünü teşvik etmek için de yol gösterici bir örnek teşkil etmiştir. Konya’da üretilecek savunma sanayi ürünleri için kuracağımız fabrikamızın fizibilite çalışmalarına ara vermeden devam ediyoruz. Bu çalışmaları gerçekleştirirken sanayici firmalarımızla, resmi kurumlarımızla, üniversitelerimizle ve sivil toplum kuruluşlarımızla yakın ilişkiler içerisindeyiz.

Savunma sanayi en zor sanayi kollarından biridir. Gizlilikle yürütülmesi gereken Ar-Ge ve üretim prosesleri, son derece hassas ölçüm ve analiz kriterleri ile en küçük bir hataya bile müsamaha gösterilmeyen bir sanayidir. Konya Savunma Sanayi A.Ş. olarak ilk günden beri zor ama bir o kadar da heyecan verici bir sektöre giriş yaptığımızın farkında ve bilincindeyiz. Ayrıca bu yatırımı Konya’da yapacak olmamız da bizim için ayrı bir övünç kaynağıdır.”